Zasady przyznawania i korzystania z Karty Dużej Rodziny reguluje Ustawa z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U.2024.1512 t.j.)
KOMU PRZYSŁUGUJE KARTA DUŻEJ RODZINY?
Karta Dużej Rodziny jest dedykowana rodzinom wielodzietnym. Poprzez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
1) w wieku do ukończenia 18 roku życia,
2) w wieku do ukończenia 25 roku życia – w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,
3) bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu uprawnionemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 roku życia lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.
GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny składa się do wójta gminy właściwej według miejsca zamieszkania osoby wnioskującej.
W przypadku zgubienia, kradzieży Karty lub jej utracenia w inny sposób, na wniosek członka rodziny wielodzietnej, wójt (burmistrz lub prezydent miasta) wyda duplikat Kart. Wydanie duplikatu Karty podlega opłacie.
W gminie Lipie składaniem i realizacją wniosków o KDR zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipiu.
JAKIE DOKUMENTY NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO WNIOSKU?
- ojciec i matka - oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
- dzieci powyżej 18 lat, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej – oświadczenie
o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce; - w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
- dzieci z rodzin zastępczych albo rodzinnego domu dziecka – postanowienie
o umieszczeniu w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka, - dzieci powyżej 18 r.ż. które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo
w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań poprzez umieszczenie w nich klauzuli następującej treści „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Osoby niepełnosprawne mogą zostać poproszone o przedstawienie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Wszystkie miejsca oferujące zniżki będą opatrzone logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".