Świadczenie pielęgnacyjne
Od 01.01.2025r. kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 3287,00 zł miesięcznie (kwota waloryzowana corocznie 01.01.). Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje niezależnie od dochodów rodziny.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom
- rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej, dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego
– jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do 18 roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
- osoba sprawująca opiekę:
- ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna;
2. osoba wymagająca opieki:
- została umieszczona lub przebywa w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym albo schronisku dla nieletnich;
- na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
- osoba wymagająca opieki jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
- na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna.
Kwotę przysługującą za niepełny miesiąc ustala się dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w danym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Kwotę za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
W przypadku śmierci osoby wymagającej opieki, osoba sprawująca opiekę zachowuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon osoby wymagającej opieki.
Jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Zgodnie z art.63 Ustawy z dnia 7 lipca 2023r. o świadczeniu wspierającym w sprawach o świadczenie pielęgnacyjne, do którego prawo powstało do dnia 31.12.2023r., stosuje się przepisy dotychczasowe. Osoby, którym przyznane zostało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowują prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach, jednak nie dłużej niż na okres, na który świadczenie zostało przyznane.
Osoby zachowują prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2023r., także w przypadku gdy zostało wydane nowe orzeczenie o niepełnosprawności osobie, nad którą sprawuje się opiekę. Warunkiem zachowania prawa do świadczenia jest złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności orzeczenia, a następnie złożenie wniosku o świadczenie pielęgnacyjne w okresie 3 miesięcy od dnia wydania nowego orzeczenia.