Pomoc materialną o charakterze socjalnym reguluje Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U.2024.750 t.j.) oraz Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Lipie.
Zgodnie z art. 90c ww. ustawy świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
1) stypendium socjalne;
2) zasiłek szkolny.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 823,00 zł netto (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 lipca 2024 roku w sprawie zweryfikowania kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U.2024.1044).
Stypendium szkolne nie przysługuje:
- uczniowi klasy zerowej,
- uczniowi, który nie mieszka na terenie gminy Lipie,
- uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymywanych stypendiów nie przekracza w danym roku szkolnym dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art.6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art.6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2024. 323 t.j.).
FORMY PRZYDZIELANIA STYPENDIUM SZKOLNEGO
Stypendium szkolne może być przydzielane w formie:
1. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, a w szczególności: w zajęciach językowych, komputerowych, artystycznych, sportowych, udziału w wycieczkach i obozach, „zielonej szkole” organizowanych przez szkołę.
2. pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności:
A) podręczników szkolnych, lektur szkolnych, opracowań szkolnych, encyklopedii, słowników, poradników związanych z edukacją ucznia;
B) przyborów szkolnych (tj., piórnik, zeszyty, flamastry, kredki, ołówki, pędzle, farby, bloki, klej, papier kolorowy, długopisy, pióra, gumki, temperówki, bibuła, brystol, nożyczki, taśma klejąca, korektory, przybory geometryczne, plastelina, modelina, kalkulator itp.);
C) komputerów, programów komputerowych, drukarek, tuszy i tonerów do drukarek, papieru do drukarek;
D) plecaków, tornistrów, toreb sportowych, stroju i obuwia sportowego (po 1 sztuce na semestr), mundurku szkolnego;
E) innych artykułów niezbędnych do nauki w poszczególnych rodzajach i typach szkół związanych ze specyfiką szkoły;
F) biurka, krzesła lub fotela do biurka służącego do nauki w domu;
G) pokrycia kosztu abonamentu internetowego (od września do grudnia i od stycznia do czerwca)
3. całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy kolegiów, w tym w szczególności:
- pokrycia kosztów zakwaterowania w bursie, internacie lub stancji,
- pokrycia kosztów dojazdu do szkoły środkami komunikacji zbiorowej.
- świadczenia pieniężnego w przypadkach określonych w art. 90d ust.5 ustawy o systemie oświaty.
WARUNKI UBIEGANIA SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE
Warunkiem ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego jest:
1. złożenie wniosku o przyznanie pomocy materialnej,
2. dołączenie do wniosku stosownych zaświadczeń o uzyskanych dochodach przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku (z miesiąca SIERPNIA).
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
- dla uczniów szkół od 1 września do 15 września danego roku
- dla słuchaczy kolegiów od 1 września do 15 października danego roku
FAKTURY I INNE DOKUMENTY WYDATKOWANIA
Stypendia będą wypłacane jako zwrot poniesionych wydatków na podstawie dokumentów dotyczących danego roku szkolnego. Dokumentami tymi będą rachunki, faktury i inne imienne dowody wpłaty, związane z wydatkami:
- od lipca do grudnia i od stycznia do czerwca w przypadku zakupu podręczników oraz pozostałych artykułów pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym;
- od września do grudnia i od stycznia do czerwca za abonament internetowy oraz bilety miesięczne potwierdzające koszty dojazdu do szkoły.
Rachunki będą refundowane do wysokości kwoty przyznanego stypendium.
Powyższe dokumenty powinny zawierać:
- nazwę wystawcy,
- datę wystawienia/sprzedaży,
- numer dokumentu,
- imię i nazwisko ucznia pełnoletniego, w przypadku ucznia niepełnoletniego imię i nazwisko rodzica ucznia lub opiekuna prawnego,
Rodzice/opiekunowie prawni ucznia otrzymującego stypendium szkolne lub pełnoletni uczeń są obowiązani niezwłocznie powiadomić o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.